آموزش ساخت کواد کوپتر-مقدماتی

آموزش ساخت کواد کوپتر-مقدماتی

Posted On May 26, 2017 by اهواز هابی رباتیک

آموزش ساخت کواد کوپتر

کواد کوپتر چیست ؟

کواد کوپتر(به انگلیسی : Quadqupter)،کواد روتور،مولتی روتور ،هلی کوپتر یا ربات پرنده عمود پرواز یکی از انواع پهپادها(پرنده های هدایت پذیر از راه دور)می باشد که در ابتدا برای مقاصد خاص علمی ، تجاری یا نظامی ساخته شده بودند ولی امروزه به یکی از پرطرفدار ترین وسایل سرگرمی و تفریحی در دنیا و در ایران تبدیل شده اند. پیشرفت تکنولوژی در تولید این پهباد ها آن چنان سهیم بوده است که نمی توان کاربردهای این ربات های پرنده را فقط به سرگرمی محدود کرد. فیلمبرداری از زاویه های دست نیافتنی از ارتفاع بالا برای انسان یا حتی تحت نظر گرفتن مناطق خاص یا نقشه برداری هوایی و جمع آوری اطلاعات مخفیانه از موارد دیگر استفاده کوادکوپتر هستند. اگر از طرفداران کوادکوپترها هستید بد نیست بدانید ربات پرنده یا کوادکوپتر را به سادگی و با قیمت بسیار کم می توان در منزل ساخت و از آن لذت برد. آموزش های سایت رباتیک اهواز هابی به شما کمک می کند تا خودتان بتوانید با قیمتی مناسب کوادکوپتر مد نظر خود را در خانه بسازید.

کواد کوپتر یکی از انواع مختلف مولتی روتورها(پرنده های پروازی چند موتوره) میباشد . دلیل این نام گذاری از نام اعداد یونانی گرفته شده است و به دلیل داشتن 4 موتور روی این پهپاد میباشد. در زبان یونان کلمه"کواد" به معنای عدد 4 میباشد . انواع مولتی روتورهای متعارف به صورت زیر نام برده شده اند:

1-هلی کوپتر یا سینگل کوپتر : معمولاً دارای یک موتور مرکزی و یک موتور کوچک در دم پرنده میباشد.

2-دوآل کوپتر : دارای دو موتور در دو طرف پرنده میباشد.

3-تری کوپتر : دارای جمعاً 3 موتور اصلی میباشد که معمولا دو موتور در دو طرف پرنده به صورت ثابت و یک موتور در دم پرنده روی زانوی متحرک نصب میگردد.

4-کواد کوپتر : دارای 4 موتور اصلی است .

5-هگزا کوپتر : دارای 6 موتور اصلی است .

6-اکتا کوپتر : دارای 8 موتور اصلی است . 

 

مراحل ساخت کواد کوپتر
 
هدف :
قبل از هر چیز شما باید مشخص کنید که هدفتان از ساخت کواد کوپتر یا هر مولتی روتور دیگر چیست . آیا یک کار تحقیقاتی پژوهشی است یا صرفاً برای سرگرمی و تفریح میخواهید یک کواد کوپتر بسازید .
بسیار مهم است که بدانید این کواد کوپتر قرار است چه کاری برای شما انجام دهد . آیا قرار است یک پرنده عمود پرواز ساده باشد یا یک ربات پرنده حرفه ای که به کار فیلمبرداری هوایی یا نقشه برداری خواهد پرداخت . و شاید به دنبال ساخت یک کواد کوپتر FPV Racing مخصوص مسابقات سرعت هستید .
فرقی ندارد این مولتی روتور شما قرار است چه کاری انجام دهد. فقط مهم این است که قبل از شروع به ساخت و یا تهیه و خرید قطعات آن بدانید به دنبال چه چیزی هستید تا قطعات متناسب با نیاز خود را تهیه کنید .
 
آشنایی با قطعات ساخت کواد کوپتر:
تمام مولتی روتورها به صورت پیش فرض دارای یک سری قطعات خاص هستند که در تمام مدل ها مشترک است . فرقی ندارد چه چیزی میخواهید بسازید و چه اندازه ای دارد و قرار است چه کاری برای شما انجام دهد.شما باید در ابتدا این وسایل را داشته باشید تا بتوانید اصل قضیه را بسازید و با آن پرواز کنید ، سپس میتوانید بسته به نیاز خود قطعات جانبی دیگری نیز به پرنده خود اضافه نموده و آنرا حرفه ای تر کنید.
 
وسایل اصلی ساخت یک مولتی روتور یا کواد کوپتر عبارت اند از :
1- فریم بدنه
2-موتور
3-اسپید کنترل
4-فلایت کنترل
5-باطری لیتیوم پلیمر یا لیپو
6-ملخ
7-شارژر باطری لیتیوم پلیمر
8-رادیو کنترل
9-لوازم جانبی مانند سیم سیلیکون - کابل اکستنشن - گلد کانکتور - کانکتور اتصال باطری - گلد کانکتور - بست باطری - چسب - غیره ...  
 
بعداً در مورد تمام این قطعات به شما توضیح خواهیم داد که چه هستند و چه کاری انجام میدهند .
 
خرید لوازم ساخت کواد کوپتر:
پس از اینکه هدف شما از ساخت مشخص شد میتوانید با کمی دقت و خواندن توضیحات فنی قطعات مختلف در فروشگاه بزرگ رباتیک اهواز هابی اقدام به خرید لوازم مورد نیاز برای ساخت کواد کوپتر نمایید.
اما کار به همین راحتی نیست .انتخاب قطعات مناسب برای ساخت یک پرنده مولتی روتور ایمن و مطمئن که بهترین راندمان کاری را داشته باشد و بتواند با کمترین هزینه بیشترین تایم پروازی و تراست و پی لود(وزن پروازی) را داشته باشد احتیاج به کمی دقت و آشنایی اولیه با مراحل ساخت یک مولتی روتور دارد.از آنجا که در وب سایت اهواز هابی همیشه از روز اول بحث آموزش جایگاه ویژه ای برای ما داشته است سعی میکنیم با زبان ساده هر آنچه شما باید بدانید را در این سری از مقالات آموزشی به شما بیاموزیم که روایت است که ذکات عمل آموزش آن به دیگران است . 
 
یک کواد کوپتر چگونه کار میکند؟
همانطور که قبلا گفتیم یک مولتی روتور از نوع کواد کوپتر دارای 4 بازو است که در انتهای هر بازو یک موتور قرار دارد یعنی 4 موتوره است .روشن شدن و چرخش همزمان این 4 موتور با هم موجب میشود تا پرنده بتواند به صورت عمود به پرواز درآید. هرچقدر قدرت چرخش این موتورها بیشتر باشد و با دور بالاتری حرکت کنند پرنده بیشتر به سمت بالا میرود و هر چه سرعت موتورها کمتر شوند پرنده به سمت زمین باز خواهد گشت.اما دقت کنید اگر همه موتورها به یک سمت بچرخند بعد از بلند شدن از زمین پرنده نیز به دور خود خواهد چرخید و سقوط میکند. به همین دلیل برای از بین بردن این نقیصه در کواد کوپترها دو عدد از موتورها به سمت راست و دو عدد دیگر به سمت چپ میچرخند و البته موتورهایی که چرخش همسان دارند رو به روی هم به صورت قطری قرار داده میشوند تا بتوان ثبات پرواز را برقرار کرد.
 
 
به یاد داشته باشید به دلیل همین چرخش به چپ یا راست در مولتی روتورها از دو نوع ملخ استفاده میشود که آنها نیز مخصوص به چپ چرخیدن یا به راست چرخیدن هستند . این ملخها را به نامهای پولر و پوشر نیز میشناسیم.
 
حتماً در نگاه اول متوجه شدید که اگر یکی از این موتورها با دور کمتری بچرخد یک سمت پرنده پایین خواهد آمد و پرنده به آن سو کشیده میشود . از همین مسئله برای کنترل و حرکت کواد کوپتر به جهت های مختلف استفاده میشود . مثلاً در عکس بالا اگر دور موتور های B و C کمتر شود سمت راست پرنده که موتورهای با قدرت کمتری خواهد داشت کمی پایین آمده و پرنده به سمت راست حرکت میکند . همچنین اگر اینبار سرعت موتورهای D و C را کمتر کنیم قسمت عقب پرنده پایینتر آمده و پرنده به سمت عقب حرکت مینماید . 
 
مرحله اول انتخاب یک بدنه و فریم مناسب کار شماست . برای انتخاب یک بدنه خوب سریعاً هدف خود را به یاد آورید . پرنده شما قرار است چه کاری انجام دهد و مثلا چه مقدار وزن پروازی شماست ؟ آیا قرار است یک پرنده مسابقه ای FPV Racing سرعتی کوچک باشد یا قرار است به نرمی در آسمان حرکت کند و به فیلمبرداری هوایی بپردازد ؟؟
 
به صورت عرف فریم های بدنه با اندازه و سایزشان نامیده میشوند. اگر قرار است یک پرنده مسابقه ای FPV Racing سرعتی کوچک بسازید به دنبال یک فریم سبک سایز 150 الی 330 باشید . ولی اگر قرار است پرنده شما ثبات پروازی مناسب داشته باشد سایز 330 الی 450 را انتخاب نمایید.همچنین اگر قرار است وزن پروازی شما بالاتر باشد (این وزن میتواند به دلیل داشتن باطری بزرگتر یاتجهیزات جانبی فیلمبرداری هوایی باشد) میتوانید از سایز 450 الی 700 یک فریم حرفه ای تر و مقاومتر انتخاب نمایید .
 
این مقاله ادامه دارد و بخش های بعدی طی ساعات آتی به آن اضافه میشود .....
 

Related Tags

آموزش ساخت کواد کوپتر

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Comments

Your Name:

Your Email:

Your Comment: Note: HTML is not translated!

Enter the code in the box below:پشتیبانی : تم مسترز
تمامی حقوق برای فروشگاه رباتیک اهواز هابی بزرگترین مرجع قطعات مولتی روتور محفوظ است © 1397